ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z ZASOBÓW NASZEJ BIBLIOTEKI.

DO WASZEJ DYSPOZYCJI RÓWNIEŻ CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ.

GODZINY OTWARCIA:

Budynek 1 

PONIEDZIAŁEK , CZWARTEK  GODZ. 8.00 – 14.00

WTOREK , ŚRODA GODZ. 8.00 – 14.30

PIĄTEK 8.00- 1300

Budynek 2 

OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W  GODZ. 8.00 – 14.00

 

„KSIĄŻKA TO MĘDRZEC ŁAGODNY I PEŁEN SŁODYCZY, KTÓRY PUSTE ŻYCIE NAPEŁNIA ŚWIATŁEM,
A PUSTE SERCA WZRUSZENIEM.”

KORNEL MAKUSZYŃSKI

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

OGÓLNOPOLSKI KONKURS BIBLIOTECZNY

Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” w roku 2017 zorganizowało ogólnopolski konkurs biblioteczny dla uczniów szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas I-III i IV-VI.

Zadaniem konkursowym w pierwszej kategorii wiekowej było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką na temat związany z książką Grzegorza Kasdepke „Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki”. Ocenie jury zostaną poddane oryginalność pracy, pomysłowość oraz wkład twórczy.

 

Uczniowie, którzy lubią dreszczyk emocji, tajemnice i dobrą zabawę, aby sprostać wyzwaniu, zaczęli od przeczytania książki o detektywie Pozytywce.

Mieszkańcy kamienicy, w której mieści się agencja detektywistyczna „Różowe okulary”  są zaniepokojeni. Detektyw Pozytywka zniknął w tajemniczych okolicznościach.
Jak uważasz? Gdzie jest detektyw Pozytywka? Może wybrał się na wymarzoną wycieczkę dookoła świata? A może udał się w podróż służbową? Wyrusz śladami detektywa Pozytywki.

 W ślad za detektywem Pozytywką w swoich pracach plastycznych podążyli: Roksana Tomaszewska, Zofia Sowińska, Hubert Kamiński i Wiktor Rymarkiewicz.

Detektyw Bartłomiej Pozytywka wyruszył autobusem w podróż dookoła świata w pracy Roksany Tomaszewskiej. W podróży towarzyszyła mu ulubiona roślina doniczkowa.

Anglię wzdłuż i wszerz detektyw Eryk Pozytywka zwiedził u Zosi Sowińskiej. Brytyjskie słodycze były wyśmienite.

Lecąc balonem na wakacje, detektyw Kolec Pozytywka nakręcił ciekawy film o wyjątkowych miejscach świata. Podróżował sam, bez Huberta Kamińskiego.

Z książki Wiktora Rymarkiewicza dowiadujemy się, że detektyw Nosal Pozytywka odwiedził ulubione miejsca autora pracy. Przywiózł z podróży dużo ciekawych  pamiątek. A także zaprosił nas  na dalsze przygody za jakiś czas.

     

Dla uczniów klas IV-VI zadaniem konkursowym była praca pisemna w oparciu o książkę „Dom nie z tej ziemi” Małgorzaty Strykowskiej-Zaremby. Zwyciężone zło czasami powraca… Marysia ponownie musi się zmierzyć z domem nie z tej ziemi. I tym razem prosi o pomoc ciebie. Jakie masz pomysły na zdjęcie z domu i jego mieszkańców złego czaru? Niektóre domy mają tajemnice. I zrobią wszystko, aby nikt się o nich nie dowiedział. W swojej książce Małgorzata Strękowska-Zaremba, porusza tematy, o których trudno jest i mówić, i milczeć.

W przypadku tej kategorii wiekowej oceniana będzie wyobraźnia i biegłość językowa ucznia.

 

Na „Zaczarowany dom” Wiktorii Maślach padał rzęsisty deszcz, krople miłości. Dłuuuuuugi dzień zła na ulicy Radosnej, w nowym domu z żółtymi ścianami i brązowym dachem dobiegł końca. Zły czar prysnął, by więcej nie powrócić.

W opowiadaniu Misja „Marysia” Michał Ignaś dostał kolejne zadanie do wykonania. Zamieszkał z nimi. Nie było to łatwe, ale udało się przejść procedury. Został na Ziemi. Zadanie „Marysia” okazało się powrotem do… Domu.

Nasi  młodzi adepci sztuki pisarskiej i malarskiej w oryginalny sposób zaprezentowali swoje umiejętności literackie oraz plastyczne. Dla nas już są zwycięzcami !!!

Na laureatów zmagań czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Zwycięzca każdej kategorii otrzyma w nagrodę laptopa, a autorzy wyróżnionych prac – tablety. Ponadto Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” nagrodzi biblioteki laureatów pulą książek, odpowiednio o wartości 5 000 i 3 000 złotych.

Konkurs trwał do 30 września, a ogłoszenie wyników nastąpi 15 listopada 2017 roku.

Wszyscy czekamy z niecierpliwością i trzymamy kciuki, bo było o co walczyć.

Z uczniami pracowała pani Grażyna Krakowiak.

 

 

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

 

Nowy rok szkolny biblioteka rozpoczęła akcjami bibliotecznymi. W pierwszej z nich zachęcała całą społeczność uczniowską do wyboru ciekawej książki i polecenia jej kolegom i koleżankom. Druga akcja całoroczna „Podziel się książką, z której wyrosłeś” ma na celu zbiórkę książek chętnie czytanych przez uczniów.

 

Rozstrzygniecie konkursu plastycznego „Jesienny kapelusz”

Jesień była przewodnim tematem konkursu plastycznego „Jesienny kapelusz”. Miesiąc październik to Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych i początek jesieni.  To piękna pora roku obfitująca w różnorodność barw i mnogość darów przyrody. W tym czasie zachodzi wiele ciekawych zjawisk, które inspirują do organizowania różnorodnych zajęć.  Uczniowie odkrywali tajemnice kolorów, poznawali dary jesieni, a przede wszystkim rozwijali wyobraźnię tworząc przepiękne, kolorowe prace.

Jury w składzie: Grażyna Krakowiak, Magdalena Gotowicka, Iwona Hoc  po długim namyśle wszystkim uczestnikom przyznało wyróżnienia. Uczniowie otrzymali dyplomu i nagrody rzeczowe.

Wyróżnieni uczniowie:

Bryła Milena – kl. 2 a

Oczachowska Julia- kl. 2a

Śledziona Kornelia – kl.2a

Pawławska Agata i Paulina – kl. 2a

Stańczyc Nikola  – kl.2c

Latkowska Nela – kl 2d

Solecka Ilona – kl. 2d

Durzyńska Aurelia – kl. 2d

Malik Jakub kl. 3a

Szuman Wiktoria kl. 3a

Domanowski Łukasz – kl. 3a

Osica Aksel – kl.3a

Baranek Maja – kl. 3d

Zerbin Nikola – kl. 3d

Budzikowska Daria – kl. 3d

Faliszewski Patryk – kl. 4a

Gotowcki Adam – kl. 4b

Pawłowska Kamila kl. 4b

Faliszewska Aleksandra – kl. 6b

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!

img_3158  img_3163img_3164  img_3155img_3160img_3162

 

„Święto Niepodległości – wiesz o nim wszystko”

Święto Niepodległości, to dla nas Polaków święto narodowe, przypadające na dzień 11 listopada. 98 lat temu nasza Ojczyzna odzyskała wolność, po 123 latach „niebytu”. Powaga tej rocznicy, stała się wyśmienitą okazją, by  uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w konkursie patriotycznym „Święto Niepodległości – wiesz o nim wszystko” . Przez kilka dni czytelnicy wypełniali karty konkursowe.

Po sprawdzeniu zwycięzcami konkursu zostali:

Niełacny Damian z kl. 6c

Ignaś Michał kl. 4b

Potap Bartosz z kl. 4b

Hensler Borys kl. 4b

Gotowicki Adam kl. 4b

Chodźko Julia kl. 6b

Derda Nikola kl. 6b

Gratulujemy!!!!

img_3307

 

Powiatowa Konferencja dla Nauczycieli pt.: „Czas na czytanie”

18 listopada 2016 r.  nauczyciele bibliotekarze uczestniczyli w Powiatowej Konferencji dla Nauczycieli
pt.: „Czas na czytanie”. W czasie konferencji poruszane były zagadnienia:

  • „Trudny czytelnik w bibliotece: młody dorosły. Oczekiwania, nawyki, lektury”- wystąpienie dr hab.prof. Uniwersytetu Warszawskiego Grzegorza Leszczyńskiego.
  • „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży” – prezentacja w wykonaniu Ewy Cybulskiej i Celiny Jadackiej z Podarni Psychologiczno – Pedagogicznej.
  • Akcja „Książka za książkę” – – przemównie ucznia z ZSnr 1 Kamila Śpiewaka.
  • „Rynek wydaniczy okiem autora” – wystąpienie pisarki Anny Sakowicz.
  • „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – poszukiwanie nowych metod inspirowania czytelnictwa” – przemówienie Ireny Zalewskiej – doradca metodyczny PODN w Stargardzie i nauczyciel biblitekarz ZS nr 1.
  • „Jak efektywnie promować czytelnictwo? Przykłady dobrych praktyk” – sesja posterowa.
    W czasie sesji zaprezentowałyśmy dwa projekty : „Czytam sobie w bibliotece”, „Książki naszych marzeń”.

Projekt „Czytam sobie w bibliotece”

Szkoła Podstawowa nr 3 w Stargardzie jako jedyna w mieście w  roku szkolnym 2015/2016 przystąpiła do realizacji projektu.

„Czytam sobie w bibliotece” to pomysł na promocję czytelnictwa, który zachęca dzieci do nauki samodzielnego czytania oraz pomaga bibliotece zbudować własny program działań animacyjnych wokół literatury.

„Czytam sobie” to unikalna na rynku seria książek dla dzieci w wieku 5 – 8 lat wspierająca naukę samodzielnego czytania na trzech poziomach umiejętności dziecka.  Najważniejsze w bibliotece jest dziecko. Pozytywne wrażenia dzieci są gwarancją na pozyskanie stałych bywalców i czytelników. Trzeba dobrze wykorzystać dzieciństwo, bo to czas na budowanie zainteresowania czytaniem.

Projekt ” Książki naszych marzeń”

Wraz z rozpoczęciem nauki szkolnej zaczyna wzrastać rola słowa drukowanego i książki jako źródła wiedzy. Systematyczne czytanie jest doskonałą okazją do podjęcia dodatkowych działań w kierunku popularyzowania czytelnictwa z wykorzystaniem innych atrakcyjnych form pobudzających dzieci do twórczej aktywności. O wyborze „Książek naszych marzeń” w Szkole Podstawowej nr 3 w Stargardzie współdecydowali uczniowie i rodzice. Książki, niebędące podręcznikami, wzbudziły ciekawość dzieci, uczyły czytania, rozwijały kompetencje i zainteresowania.

img_3239    img_3237

 

Święto Misia

Tradycyjne po raz kolejny w naszej bibliotece obchodzono przypadający 25 listopada „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Przez  kilka dni odbywały się spotkania młodych czytelników, w których uczestniczyły także małe i duże misie. Dzieci radosne i uśmiechnięte przychodziły do biblioteki wraz ze swoimi ukochanymi przytulankami, o których bardzo chętnie opowiadały. Każdy z misiów miał oczywiście jakieś zabawne imię.

W bibliotece czekały  na dzieci duże  misie. Na spotkaniach przedstawiono historię pierwszego pluszowego misia. Następnie dzieci miały możliwość przekonania się, że misie to nie tylko pluszaki, ale również bohaterowie wielu wierszyków, książek czy filmów. Czytane były fragmenty książek. Zaprezentowane zostały książki, które można znaleźć na naszych bibliotecznych półkach, a w których bohaterem jest Miś. Wykorzystując prezentację multimedialną wyświetlaliśmy fragmenty bajek, w których dzieci rozpoznały swoich ulubionych misiowych bohaterów. Nie zabrakło również wspólnych zabaw.

W trakcie wszystkich spotkań było wiele radości i zabaw, a nagrodą dla organizatorów był radosny śmiech małych gości.

img_3351

 

Andrzejki w bibliotece

Ostatnia środa listopada przyciągnęła do biblioteki sporą grupę dzieci aby na chwilę oderwać się od rzeczywistości i w fantastyczny sposób spędzić wolny czas. Na kilka godzin biblioteka zamieniła się w „Krainę Magii”. Dzieci, rodzice, nauczyciele wróżyli sobie z przygotowanych zabaw andrzejkowych. Pamiętajmy , że należy je traktować z przymrużeniem oka bo najważniejsza jest dobra zabawa bez względu na to czy wywróżyliśmy sobie bogactwo, spełnienie marzeń czy odkrycie tajemniczego skarbu.

img_3368 img_3412  img_3415img_3416img_3418img_3421img_3423img_3424

Mikołajki w bibliotece

Mikołajki to czas bardzo wyczekiwany przez najmłodszych przez cały rok. To okazja do sprawiania wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowywania bliskich drobnymi prezentami w tajemnicy.  Biblioteka szkolna obdarzyła drobnymi upominkami wszystkich czytelników. To był niezapomniany Mikołajkowy Dzień nie tylko dla dzieci, ale także dla nas, dorosłych. Święty Mikołaj i prezenty to po prostu dzieciństwo, do którego często powracamy. To czas, w którym każdy z nas, chociaż przez chwilę był szczęśliwy.

mikol

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka w naszej bibliotece

 

Kubuś Puchatek mieszka w Stumilowym Lesie. Choć trochę niezdarny i – jak sam mówi – jest misiem o małym rozumku, kochają go miliony dzieci na całym świecie. 18 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Data ta nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne – twórca Kubusia.

Kubuś Puchatek jest tak popularny, że doczekał się nawet ulicy w Warszawie nazwanej jego imieniem.

Pierwsza książka o Kubusiu ukazała się w 1926 roku. Od tamtego czasu dzieła pisarza przetłumaczono na kilkanaście języków i sprzedano w nakładzie ponad 7 milionów egzemplarzy.

Brytyjski autor napisał przygody małego misia i jego przyjaciół dla swojego syna Christophera. Jedna z zabawek dziecka – pluszowy miś Winnie stał się pierwowzorem dla Kubusia.

Kubuś

 

627394BF-083F-461A-A13E-2F1474AB4B96

3CAF032E-DC86-406E-AC41-B642140F9538 (1)8957F493-ED9D-4676-AFC5-D4F53CCD4260

8097AB85-7223-4A8D-9B99-644B2C450C63

84D7EE4D-169A-4971-9435-C214087D4FA7DB043F99-7972-4EF0-A876-011202C894F9

 

Konkurs „Gwiazdy, gwiazdki i gwiazdeczki”

Zadaniem uczestników w zimowym konkursie biblioteki szkolnej „Gwiazdy, gwiazdki i gwiazdeczki” było wykonanie pracy w różnych technikach plastycznych powiązanych z tematem. Konkurs inspirowany aktualną porą roku, rozwijał i kształtował wyobraźnię plastyczną dzieci.

Wyróżnienia i dyplomy otrzymali:

Rafał Ignasiak kl.3d

Diana poznańska kl.3d

Martyna Dąbrowska kl. 2c

Adam Gotowicki kl. 4b

Maja Pozdrowicz – kl.2a

Roksana Tomaszewska – kl. 3c

Jakub Jagiełło – kl. 2a

Natasza Tomaszewska – kl. 2b

Eliza Pietrzak – kl. 3e

Iga Brajta – kl. 3e

Wiktoria Maślach – kl. 6a

Maciej Ignasiak – kl. 1 a

Wiktoria Jaroszczuk – kl. 2c

Hanna Sucha – kl. 2d

Martyna Banasiak – kl. 3e

Agata Stachera – kl.  3e

Gratulujemy!!!

 

  

 

TWÓRCZOŚĆ LITERACKO- PLASTYCZNA
BIBLIOTEKI I ŚWIETLICY W SP3 STARGARD

MÓWIONE OBRAZY

Obrazy wywołują rozmaite skojarzenia, które wyrażamy zamieniając je w słowa. To naturalny proces, któremu podlega każdy z nas niezależnie od wieku, płci czy wykształcenia. Ale im więcej poświęcamy temu naszego świadomego czasu, tym lepiej dla pozytywnego rozwijania naszej osobowości. Wychodząc temu naprzeciw, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Stargardzie, panie: Iwona Hoc i Grażyna Krakowiak, zainspirowały uczniów klas I – III uczęszczających do szkolnej biblioteki i świetlicy, aby zamanifestowali swoje widzenie otaczającego ich świata poprzez wykonanie różnorodnych prac plastycznych charakteryzujących się bogactwem kolorów, oryginalnymi technikami i, niejednokrotnie, wysokim stopniem trudności. Tak powstała efektowna wystawa zatytułowana „Twórczość literacka biblioteki i świetlicy w SP3″, której otwarcie miało miejsce w piątek 3 lutego o godzinie 13.30 w Dziale Dziecięco- Młodzieżowym Książnicy Stargardzkiej. Złożyły się na nią najlepsze prace, jakie powstały spośród setek prac plastycznych wykonanych w pierwszym semestrze roku szkolnego 2016/17. Na wernisażu prace plastyczne połączyły dwie cechy. Pierwsza to wspomniany już wyżej obraz, a druga to słowo, które dopełniło ich postrzeganie przez widzów. Słowem tym były utwory prozatorskie i poetyckie, których autorami są nieco starsze koleżanki i koledzy autorów prac plastycznych, czyli uczniowie klas IV – VI z SP nr 3, realizujących swoje zamiłowania do słowa pisanego, zgodnie z założeniami Narodowego Programu Czytelnictwa. Tego dnia w ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć próbki własnej twórczości literackiej, co w połączeniu z wyeksponowanymi obrazami dało całemu przedsięwzięciu efekt kompletny.
Tymi oto słowami zapowiedziano na stronie internetowej to doniosłe wydarzenie, zaproszono nas do tak szacownego miejsca, jakim jest Książnica Stargardzka i stworzono możliwość zaprezentowania twórczości naszych uczniów. Dziękujemy.

Wraz z rozpoczęciem nauki szkolnej rozpoczyna się rola słowa drukowanego i książki jako źródła wiedzy. Systematyczne czytanie jest doskonałą okazją do podjęcia dodatkowych działań w kierunku popularyzowania czytelnictwa z wykorzystaniem innych atrakcyjnych form pobudzających dzieci do twórczej aktywności.
W roku szkolnym 2015/2016 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa szkoła przystąpiła do programu „ Czytam sobie w bibliotece” i „Książki naszych marzeń”. Ten drugi program zakończył się współpracą biblioteki z Książnicą Stargardzką, która zorganizowała wystawę prac plastycznych uczniów w ramach Tygodnia Bibliotek.
Wymienione programy trwały jeden rok szkolny. Wzbudziły one ciekawość dzieci, uczyły czytania, rozwijały kompetencje i zainteresowania. Trzeba dobrze wykorzystać dzieciństwo, bo to czas na budowanie zainteresowania czytaniem, a wraz z nim zbudowania własnego programu działań wokół literatury. To właśnie robi biblioteka i świetlica szkolna.
Prace plastyczne uczniów z klas młodszych, wykonane w świetlicy, które możemy dzisiaj oglądać, to bardzo dobry pomysł na promocję czytelnictwa. Twórcze i manualne zabawy najbardziej wzbogacają osobowość dziecka. Rozwój wyobraźni, zdolności manualnych, możliwość wyładowania emocji, a to wszystko dzięki sztuce zaszczepionej dzieciom przez panią Iwonę Hoc. Warto pamiętać, że plastyka to nie tylko kartka papieru w formacie A4 i kredki, ale to tysiące możliwości tworzenia ze wszystkiego co znajdziemy wokół. Z przygotowanych przez panią inspirujących pomysłów na twórczą zabawę z dzieckiem skorzystali uczniowie.
Inne nowatorskie pomysły nauczyciela języka polskiego pani Agnieszki Kreft- Ignaś zaowocowały twórczością własną uczniów.
„Bajkowa płyta” Radia Stargard z naszym akcentem
6 lutego 2016 r. w przedszkolu Montessori „Na Zielonym Wzgórzu” odbyło się uroczyste czytanie bajek, które znalazły się na płycie Radia Stargard „Bajkowa płyta”.
„Bajkowa płyta” to efekt końcowy ogłoszonego przez Radio Stargard konkursu. Zadanie polegało na napisaniu własnej bajki przez dorosłych i dzieci, a później zgłoszeniu się do konkursu. Nasz uczeń z klasy 3b- Michał Ignaś- wymyślił postać Czasopożeracza i dzielnego Jakuba. Wykreował ich przygody, a spisać je pomogła mu mama Agnieszka. Wspólnie stworzyli bajkę pod tytułem „Czasopożeracz”. Bajka została wysoko oceniona przez jury i znalazła się na płycie Radia Stargard z bajkami. Słuchowisko do niej nagrała znana aktorka Julita Kożuszek- Borsuk. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania.
Patronat nad projektem „Bajkowa płyta” objęło Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Jeśli chcecie posłuchać o Czasopożeraczu i Kubusiu, który walczy o… No właśnie. Zapraszamy do posłuchania.


Sukces literacki
Dwie uczennice naszej szkoły brały udział w ogólnopolskim konkursie literackim „O łabędzie pióro” organizowanym przez Bibliotekę Miejską w Barlinku. Obie dziewczynki chodzą na zajęcia Warsztatów literackich w szkole, na których szlifują swój talent pisarski i poetycki. Okazało się, że nauka nie poszła w las, a trening czyni mistrza, bo Wiktoria Maślach zajęła I miejsce za „Psychozę”, a Natalia Pietrzak otrzymała wyróżnienie za „Niezwykłą przyjaźń” w kategorii wiekowej klas starszych szkoły podstawowej. Obie dziewczynki są uczennicami równoległych klas 6 – a i b.
Julia Chodźko, również uczennica klasy 6b, pisze „do szuflady”. W swoim wierszu nie liczy na żadnego Romeo. Ma jednak dobre rady dla każdego z nas. Uśmiechać się mamy, bo z uśmiechem możemy zmienić świat.
Wybrane fragmenty utworów prezentowane były przez autorów i uczennice z klasy 5c – Wiktorię Maszczyk oraz Nikolę Urbańską. Wszyscy uczniowie uczęszczają na zajęcia literackie „Szkolna biblioteka dla małego człowieka”, które prowadzi pani Grażyna Krakowiak.

Jesteśmy dumni z naszych młodych adeptów sztuki pisarskiej! Cóż możemy więcej powiedzieć. Twórczy i kreatywni nauczyciele, to twórcze i kreatywne dzieci. Moda na czytanie bardzo nam się podoba!

zdjęcia z wydarzenia:

      

 
Wystawa potrwa do końca miesiąca lutego i będzie można ją oglądać w godzinach otwarcia Działu Dziecięco- Młodzieżowego Książnicy.

Nauczycielki:
Iwona Hoc
Grażyna Krakowiak

 

„PIES I KOT – NASI CZWORONOŻNI PRZYJACIELE”

Psy i koty to jedni z najbardziej „popularnych” domowych towarzyszy. Nie ma dziecka, które wcześniej czy później nie zapragnęłoby mieć kota lub psa. Dorośli także uwielbiają te zwierzęta  i chętnie je przygarniają pod swój dach. Są to nasi przyjaciele, za których jesteśmy odpowiedzialni.

Z tej okazji na terenie naszej szkoły odbył się konkurs plastyczno- literacki zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci na potrzeby zwierząt, rozwijanie zdolności artystycznych i literackich, oraz stworzenie prac przedstawiających postaci zwierząt, przy zastosowaniu dowolnej techniki.

Wyróżnienia otrzymali:

Zuzanna Kos, Gabriela Tertoń, Roksana Tomaszewska, Eliza Pietrzak, Izabela Skrzypczak, Wiktoria Rząb, Kinga Tuziemska, Klaudia Rubas, Adam Gotowicki.

Gratulujemy wielbicielom zwierząt

 

 

Kolejna rozrywka umysłowa w bibliotece

W miesiącu kwietniu uczniowie naszej szkoły po raz kolejny łamali sobie główki, rozwiązując biblioteczne łamigłówki. Zabawa dziecięca w postaci rysunku, zadania do rozwiązania polegająca na kombinacji liczb, liter i sylab, krzyżówki z ulubionym baśniowym bohaterem sprawiły wiele radości wszystkim uczestnikom. Ukryte obrazki i wyruszenie na poszukiwania skarbu z Koziołkiem Matołkiem okazały się ulubioną zabawą uczniów.

   

 

Pasowanie na Czytelnika

25 maja 2017 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas I na czytelników. Mali miłośnicy książek ślubowali m. in. szanować słowo drukowane oraz wciąż rozwijać umiejętność czytania. Uroczystość była urozmaicona przedstawieniem przygotowanym przez uczestników koła Szkolna biblioteka dla małego człowieka. Spektakl, utrzymany w komputerowej tematyce, został powitany entuzjastycznie przez młodych widzów.  Po przyrzeczeniu dzieci zostały pasowane piórem mądrości na zaszczytne miano czytelników.  Po pasowaniu uczniowie otrzymali dyplomy oraz skromne upominki. Każdy z uczestników może pochwalić się posiadaniem karty bibliotecznej w bibliotece szkolnej oraz możliwością wypożyczania nie tylko lektur, którymi dysponuje wypożyczalnia, ale również licznych bajek i bajeczek dla najmłodszych oraz zbioru komiksów. Uczniom podczas pasowania towarzyszyły nauczycielki: Irena Przybyłowska- Nowak klasie I A, Regina Kaliszczyk  kl. I B. Wszystkim małym czytelnikom życzymy, aby przekonali się, że  „kto czyta żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami jest na bakier na jeden żywot jest skazany” (A. Czechowicz).

Aktorzy występujący w spektaklu „Czasopożeracz”

 

    

 

KONKURS MAŁY PATRIOTA

W dniach 8- 12 maja w bibliotece szkolnej odbywały się zmagania małych patriotów. Uczniowie klas I-III odpowiadali na pytania konkursowe nawiązujące do naszej historii narodowej. Wykorzystując dostępne źródła informacji uczestnicy musieli rozszyfrować niektóre daty lub podać te właściwe.  Uczmy nasze dzieci pamięci o tym, co dawne i myśli o tym, co przyszłe powtarzając za Piotrem Skargą „Kto Ojczyźnie swej służy, sam sobie służy”.

 

Pierwsza wizyta przedszkolaków w naszej bibliotece

W dniu 25 maja, dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 2 „Mali artyści”, wraz z paniami nauczycielkami, odwiedziły bibliotekę  przy Szkole Podstawowej nr 3 w Stargardzie. Przedszkolaki z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Kilkoro z nich, było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dzieci rozpoczęły wizytę od wręczenia paniom bibliotekarkom własnoręcznie zrobionych upominków. Podczas wizyty dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni oraz zapoznać się z czytelnią. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował je dział dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i komentowały. Panie bibliotekarki  w przystępny sposób opowiadały o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Zapoznały się również ze sposobem wypożyczania książek w komputerowym programie bibliotecznym. Na zakończenie spotkania, pani bibliotekarka przeczytała fragment baśni pt.: „Calineczka”, a każda grupa przedszkolaków otrzymał od bibliotekarzy dyplom podziękowania. Na pewno nie była to ostania wizyta w bibliotece.

 

Rok szkolny 2015/2016

Jesienne czytanie w bibliotece szkolnej 

LOGO_czytam-sobie_w-bibliotece3.cdr

Projekt edukacyjny „Czytam sobie w bibliotece” to pomysł na promocję czytelnictwa, skierowany do najmłodszych czytelników. Zachęca on dzieci do nauki samodzielnego czytania.

Biblioteka szkolna przystąpiła do niego jesienią tego roku.

Zorganizowała zajęcia, na których uczniowie klasy 2d w twórczy sposób interpretowali literaturę korzystając z takich form wyrazu jak film, animacja, plastyka czy teatr. Poznały i zaprzyjaźniły się z Martą i ufoludkiem oraz wilczycą imieniem Szarka. Dzięki projektowi dzieci zdobyły i rozwinęły nowe umiejętności, a przede wszystkim zaczęły kojarzyć czytanie z przyjemnością. Zachęcone i zaproszone do wspólnej przygody, same z przyjemnością sięgają po dalszą lekturę.

IMG_0547 IMG_0557 IMG_0583 IMG_0590

 

ZŁOTA POLSKA JESIEŃ W NASZEJ BIBLIOTECE

 Złotą Polską Jesień przywitali czytelnicy w szkolnej bibliotece. 23 września uczniowie, którzy przyszli wypożyczyć ulubione książki, mogli również skorzystać z oferty przygotowanej wcześniej przez panie pracujące w bibliotece. Oglądali, a także wypożyczali książki przedstawiające jesienne inspiracje. W tym dniu Pani Jesień każdego czytelnika obdarowała drobnym upominkiem. Dzieci młodsze otrzymywały obrazki do kolorowania o tematy jesiennej, a ich starsi koledzy jesienną wykreślankę. Organizatorki tej akcji przewidują niespodzianki dla uczniów, których prace zostaną wyróżnione.

IMG_0361 IMG_0364

 

2D ZACHĘCA DO CZYTANIA

Klasa 2 d wzięła udział w programie edukacyjnym „Czytam sobie w bibliotece” zorganizowanym przez bibliotekę szkolną.. Uczestniczyliśmy w dwóch spotkaniach prowadzonych przez nauczycielki biblioteki. Tytuł pierwszego „Przyjaciele Planety Ziemia” na podstawie książki W.Widłka „Marta i ufoludek”. Drugie spotkanie tematycznie wiązało się
z książką „Szarka” autorstwa Ewy Nowak.

Uczniowie zachęceni spotkaniami kontynuują czytanie i związane z tym zadania, wraz
z wychowawczynią na swoich klasowych zajęciach. Wystawę prac inspirowanych lekturą możecie obejrzeć w szkolnej czytelni.

GORĄCO ZACHĘCAMY DO CZYTANIA, nie tylko książek z serii „Czytam sobie….”

1 (4) 1 (5) 1 (6) 1 (7) 1 (1) 1 (2) 1 (3)

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej

25 listopada świętuje swoje urodziny jedna z najmilszych zabawek wszystkich mniejszych i trochę większych dzieci.  Światowy Dzień Pluszowego Misia  został ustanowiony w 2002 roku, w setną rocznicę powstania tej sympatycznej zabawki.
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest od 2002 roku. Historia powstania tego niezwykłego święta wiąże się z legendą o polowaniu, na które w 1902 roku wybrał się ówczesny prezydent USA- Theodore Roosevelt. Nie pozwolił on wtedy na zastrzelenie małego niedźwiadka. Świadkiem zdarzenia był znany rysownik Clifford Berryman, który uwiecznił to na rysunku. Obrazek opublikowany w „The Washington Post” zobaczył Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Wkrótce zaczął produkować pluszowe misie, nazywając je na cześć prezydenta Teddy Bear. Od tamtej pory miś zrobił oszałamiającą karierę. Wśród najsłynniejszych misiowych bohaterów znaleźli się bohaterowie książek :
Julia Boehme „Trzyminutowe opowiadania o misiach”
Michael Bond – seria o Misiu Paddingtonie
Joanna Chmielewska „Pafnucy: opowieści o dobrym niedźwiedziu”
Honorata Chróścielewska „Pożegnanie z misiem”
„Cyrkowe sztuczki Gumisiów”
Disney „Mój brat niedźwiedź”
Czesław Janczarski – seria o Misiu Uszatku
Janosch „Ach, jak cudowna jest Panama”
Rudyard Kipling „Księga dżungli”
Gosta Knutsson „Nalle, wesoły niedźwiadek”
Aleksander Alan Milne „Kubuś Puchatek”; „Chatka Puchatka”
Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”
Ewa Szelburg-Zarembina „Przygoda Misia”
Anna Szymanowska „Przygody misia Guziczka”
Bogusław Zeman „Opowieści misia Tulisia: bajki dla chorusków i nie tylko”
Z okazji Międzynarodowego Dnia Misia szkolna biblioteka przygotowała liczne atrakcje. W dniach 23- 27 listopada można było zwiedzić wystawę książek i czasopism oraz obejrzeć  gazetkę ścienną, poświęconą misiom. Przeprowadzono również lekcję biblioteczną  z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej „Bohaterowie książek i filmów- Misie”. Natomiast uczniowie, którzy 25 listopada wypożyczali książkę , w ramach akcji czytelniczej, otrzymywali niespodziankę.

IMG_0671 IMG_0672  IMG_0674 admin-ajax

 

Uczniowie  pamiętają o Święcie Niepodległości

Dzisiejszy świat stawia przed nami wiele nowych wyzwań. Nasza rzeczywistość to świat intelektu i Internetu. Niezwykle istotne jest, aby nie zapomnieć o tożsamości i historii, czyli o tym, co ukształtowało naszego ducha i postawę. Polska historia pokazuje, jak o wolność walczyliśmy oraz jak i dlaczego ta wolność była nam odebrana. Wolność znaczy odpowiedzialność.

Taka też jest nasza społeczność uczniowska. Z okazji Święta Niepodległości uczniowie z klas starszych rozwiązywali krzyżówkę „Hymn narodowy”. Prace pisemne zostały sprawdzone i ocenione.

dziecko_z_flaga1

 

Wieczór wróżb – Katarzynki i Andrzejki

Katarzynki odbywają się w wieczór poprzedzający imieniny św. Katarzyny, czyli 24 listopada. Wtedy to zbierają się chłopcy, by za pomocą różnych sztuczek dowiedzieć się o przyszłej żonie, kolejach życia, szczęściu.

Andrzejki odbywają się w wieczór poprzedzający imieniny św. Andrzeja, czyli 29 listopada. Wtedy to powinny wróżyć sobie tylko dziewczęta.

30 listopada w naszej bibliotece na każdego czytelnika czekała niespodzianka w postaci wróżby literackiej.

IMG_0693 IMG_0694

 

Poczuj radość w magii świąt

 

Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy;
dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski..
Niebo ziemi, niebu ziemia,
wszyscy wszystkim ślą życzenia.
Drzewa ptakom, ptaki drzewom.
W wiewie wiatru płatkom śniegu.
Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku;
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku.
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem.
Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze.
Niebo ziemi, niebu ziemia,
wszyscy wszystkim ślą życzenia.
A gdy wszyscy usną wreszcie
moc igliwia zapach niesie.

                                                                              Seweryn Krajewski

 

ksi

 

„Zima w baśni i w bajce” – rozstrzygnięcie konkursu

„Zima w baśni i w bajce”, tak brzmi tytuł styczniowego konkursu literacko-plastycznego. Spośród zebranych prac, jury wyłoniło zwycięzców. Zostały  nimi uczennice: Natalia Knape i Inez Bielska
z klasy VI C.

IMG_1358 IMG_1356

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu „TWÓJ KUMPEL”

 

Dzień Kota i Dzień Psa w Polsce cieszą się coraz większą popularnością i stają się okazją do organizowania konkursów. Z tej okazji biblioteka ogłosiła konkurs adresowany do wszystkich uczniów naszej szkoły. Zadaniem było przedstawienie zwierząt na papierze. Podsumowanie odbyło się w bibliotece. Prace oceniło jury w składzie: nauczycielka świetlicy i nauczycielki biblioteki szkolnej. Laureatki i autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrody. Wystawę prac konkursowych można oglądać w czytelni szkolnej.

Laureatki  konkursu: Pater Adriana i Alicja Szelak

Autorki wyróżnionych prac: Wyszyńska Nikola, Tuziemska Kinga, Pietrzak Eliza.

IMG_1502 IMG_1503

Ważne daty w maju

 

3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była ona pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, drugą po amerykańskiej na świecie.
W maju, od 2004 roku, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – jako polskie święto państwowe.
Święto majowe jest radosnym świętem. W naszej szkole uczniowie z klas
I – III odpowiadali na pytania w quizie pod tytułem „Co wiesz o Święcie Konstytucji 3 Maja”?
Ta krótka lekcja patriotyzmu oraz historii odbyła się w bibliotece szkolnej.
Laureaci: Szczepan Janiak, Bartosz Potap, Wiktoria Mieleniewicz, Maja Kubicka, Adam Gotowicki, Dariusz Pluto.
Uczniowie z klas młodszych, którzy udzielili poprawnych odpowiedzi, zostali nagrodzeni. Nad całością czuwały panie z biblioteki szkolnej.

Wystaw prac uczniów naszej szkoły w Książnicy Stargardzkiej w ramach projektu „Książki naszych marzeń”

Wystawa prac plastycznych uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 pt.:,, Książki naszych marzeń” to efekt współpracy Książnicy Stargardzkiej ze szkołami podstawowymi. Zachęcamy do oglądania wystawy w ramach Tygodnia Bibliotek. 🙂 oraz do końca maja.

1
2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

To Top