W służbie Marynarce Wojennej

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Stargardzie mieli wyjątkową okazję posłuchać, jak na co dzień wygląda życie prawdziwego marynarza oraz służba w Marynarce Wojennej.

Specjalnym gościem uczniów była pani Małgorzata Lewandowska, która do SP nr 3 przyjechała prosto z Jednostki Wojskowej 12. Dywizjonu Trałowców, należącego do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Uczniowie mieli możliwość pogłębienia wiedzy na temat ceremoniału morskiego, histori i symboliki bandery Marynarki Wojennej, tradycji i zwyczajów morskich. Jednak ich największe zainteresowanie wzbudziły okręty, na których pływała pani marynarz, i która z wielką pasją opowiadała o swoich licznych przygodach na morzach i oceanach.

Podczas spotkania nie zabrakło także dawki historii, szczególnie dotyczącej 12. Dywizjonu Trałowców, który już od 10 lat decyzją ministra Obrony Narodowej posiada wyróżniającą nazwę „Woliński”. Dowiedzieliśmy się również, że na przestrzeni lat nasi marynarze brali udział w wielu ćwiczeniach międzynarodowych, natomiast okręty dywizjonu reprezentowały polska banderę w wielu portach zagranicznych m.in.: w Rouen, Londynie, Kopenhadze, Tallinie, Rydze, Rostocku, czy też Lubece.

Na zakończenie pani Małgorzata Lewandowska przyznała nam także, że za działalność szkoleniową i bojową oraz prace na rzecz gospodarki narodowej dywizjon został wyróżniony wieloma odznaczeniami m.in., medalem „Za zasługi dla Marynarki Wojennej”, odznaką „Gryf Pomorski”, medalem „200-lecia Komisji Edukacji Narodowej”, a także medalem „50-lecia szkolnictwa morskiego”.

No Comments

Comments are closed.

To Top