SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM – GRUPA 0A (PM2 oddział w SP3)

W dniu 16.12.2015r. gościliśmy ratownika medycznego – panią Annę Żółwińską ,która przeprowadziła warsztaty dla dzieci z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej. Jednym z najciekawszych dla przedszkolaków, a zarazem bardzo ważnym punktem warsztatów, były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie, według jego wskazówek próbowały naśladować masaż serca oraz sztuczne oddychanie. Dzieci dowiedziały się również jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc i co najważniejsze , jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego ( trzeba się przedstawić, powiedzieć ,ile ma się lat, gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy).

W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny oraz zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Ponadto przedszkolaki miały możliwość bandażowania i usztywniania (za pomocą szyny) swoich kończyn. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się „małymi ratownikami”.

Były to niezwykle ważne warsztaty, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której mogą uratować czyjeś życie.

Na zakończenie dzieci otrzymały „Certyfikat – Małego Ratownika” oraz mini apteczkę.