Dzień Ziemi z naszą „eksperymentującą i kreatywną” świetlicą

Z okazji Dnia Ziemi dzieci z naszej eksperymentującej i kreatywnej świetlicy przygotowane przez nauczycielkę panią Izabelę Nowak zaprezentowały swojej najmłodszej społeczności uczniowskiej, nauczycielom oraz rodzicom projekt edukacyjny z przesłaniem dla wszystkich: „Bądź przyjacielem przyrody i książek!”. W tym niezwykłym, ekscytującym, pełnym wrażeń wydarzeniu wzięli udział także zaproszeni goście -uczniowie i nauczyciele ze świetlic stargardzkich szkół podstawowych.

Wszyscy mogli w pięknej scenerii podziwiać umiejętności aktorskie najmłodszych uczniów SP3 oglądając proekologiczne przedstawienie teatralne pt. „Królewna Śmieszka i ekoludki”.

Była to jednak sztuka inna niż wszystkie. Za każdym bowiem razem, gdy widzowie usłyszeli gong, aktorzy zastygali na chwilę w bezruchu, a wszyscy zgromadzeni mogli przeżyć niezapomniane chwile. Mieli okazję obejrzeć eksperymenty naukowe. Eksperymenty imitowały dymiące, zanieczyszczające powietrze kominy fabryk i domów czy tryskające źródło brudnej rzeki. Na oczach widzów wyprodukowano także ogromnych rozmiarów trującą pastę do wielkich zębów smoka Smoga, żeby pomóc ekoludkom przegonić go z królestwa. Pokazano też, jak zrobić balonowy odkurzacz, żeby pomóc zielonym skrzatom posprzątać śmieci. Radość z posprzątanego świata królewna okazała puszczając piękne, kolorowe bańki mydlane używając do tego celu wyprodukowanego przez dzieci ze świetlicy płynu. Widzowie wspólnie odczytali na koniec hasło przewodnie spotkania, które pojawiło się przed ich oczami po odszyfrowaniu napisu wykonanego niewidzialnym atramentem. Uczestnicy spotkania sami odpowiadali zgodnie na zadane im pytanie, że informacje o przyrodzie, ekologii, naukowcach i inne można znaleźć w książkach. Zaproszono więc także uczniów do odwiedzenia naszej szkolnej biblioteki, w której przygotowano wystawę godnych przeczytania książek.

W ramach projektu eksperymentującej i kreatywnej świetlicy zorganizowano ponadto Międzyświetlicowy Ekologiczny Konkurs Plastyczny na plakat pt. „Bądź przyjacielem przyrody”. Dlatego na zakończenie spotkania ogłoszono wyniki tego konkursu i wręczono dyplomy z nagrodami.
W konkursie wyłoniono trzech laureatów i przyznano pięć wyróżnień. Zwyciężyła Paulina Wiśniewska – uczennica klasy 3a ze Szkoły Podstawowej nr 2. II miejsce zajęła uczennica klasy 3c SP3 – Gabriela Szumlewska, a III miejsce uczennica klasy 3a SP7 – Zuzanna Białek. Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Rząb i Maja Pozdrowicz z SP3, Iga Sarna z SP8, Jakub Borowski z SP1 oraz Julia Baumgart z SP7. Gratulujemy! Wszystkie prace można było podziwiać na zorganizowanej w SP3 wystawie.

To jeszcze nie wszystkie atrakcje imprezy. Zorganizowano bowiem również wystawę prac zrobionych przez uczniów SP3 w ramach konkursu plastyczno-technicznego pt. „Wielkie odkrycie, czyli śmieci drugie życie”. Wszyscy mogli podziwiać, jak śmieci zamieniły się w skarbonki, przyborniki, kwiatki, wazony, robociki, sowę, torbę na zakupy, koszyk na klamerki czy nawet świecącą podstawkę chłodzącą do komputera i inne użyteczne przedmioty. Konkurs ten będzie miał swój finał w maju. Teraz pomysły uczniów można podziwiać w szkolnej bibliotece.

Sądząc po radości i ekscytacji obserwowanej u małych i dużych uczestników,spotkanie na pewno dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń.

Zapraszamy do obejrzenia projektu eksperymentującej świetlicy SP3 podczas Nocy Bibliotek
w Książnicy Stargardzkiej 9. czerwca o godz. 17:00 oraz podczas Festynu na Ulicy Magicznej od godz. 12:00. Warto przyjść, bo można będzie nie tylko oglądać, ale i samodzielnie wykonać eksperymenty naukowe razem z uczniami TRÓJKI. Serdecznie zapraszamy.

Tak pisały o nas i uwieczniły nas na licznych zdjęciach media: